Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури України НІАЗ "Кам’янець", 2012р.

  тел.: (03849) 2-31-16
  факс.: 2-85-07
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • Запрошуємо на презентацію

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 12-02-2018

  2018 рік у Європейському Союзі оголошено Роком культурної спадщини. Він офіційно розпочався 7 грудня минулого року в Мілані під гаслом «Наша спадщина: де минуле зустрічається з майбутнім». Обрана тема наголошує на важливості збереження і використання культурних надбань минулого для формування спільного європейського майбутнього, заохочує людей до відкриття й взаємодії з національною та загальноєвропейською культурною спадщиною.

  В рамках заходів, присвячених Року культурної спадщини, Заповідник запрошує вас на презентацію видання «Колекція літографій Наполеона Орди з фондів Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Випуск 2. Волинська губернія», яка відбудеться 20 лютого о 15-00 год. у конференц-залі НІАЗ Кам’янець» за адресою: м. Кам’янець-Подільський, вул. П’ятницька, 9

    Детальніше

  Вітаємо з Новим 2018 роком

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-12-2017

  Перші кроки до успіху

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 29-12-2017

  У вересні 2017 року регіональне відділення Фонду Держмайна України за погодженням з Міністерством культури України передало пам’ятку архітектури національного значення Порохові склади в оренду Громадській організації історико-етнографічний комплекс «Подільський край» (голова - Філатов А.Н.) для створення центру військово-патріотичного виховання дітей та молоді. Організація планує розмістити тут музей, приміщення для майстер-класів традиційних ремесел, спортивних секцій, квестів, тир, а на території — невелику конюшню, якими зможуть скористатись молодь міста і туристи для детальнішого вивчення національної історії, культури, козацьких традицій та єдиноборств.

    Детальніше

  Конкурс-виставка «Цей кольоровий світ»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 10-10-2017

  9 жовтня з нагоди Дня художника у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відкрито конкурс-виставку «Цей кольоровий світ» спільно з ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області». У конкурсі беруть участь талановиті учні Кам’янець-Подільської Районної Дитячої школи мистецтв, серед яких є досвідчені учасники подібних заходів. Завдяки зусиллям своєї наставниці Олександри Григорівни Кричковської, дітям вдалося підібрати найкращі роботи для участі у цьому конкурсі. Барви дитячих робіт будуть прикрашати конференц-зал Заповідника до офіційного оголошення результатів конкурсу, що відбудеться 20 жовтня о 13.30.

  Вхід вільний

  Молодший науковий співробітник І. Ладоренко

  КРОКИ ПО ЗБЕРЕЖЕННЮ ПАМ’ЯТОК !

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 04-08-2017

  Враховуючи відсутність бюджетних коштів на виконання консерваційних, протиаварійних ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках архітектури, що перебувають на балансі Заповідника, проведено копітку роботу в пошуках орендарів які можуть бути інвесторами на виконання таких робіт.

  Нещодавно укладено договір з Фондом державного майна України на використання Турецьких бастіонів (17 ст.). Оформляються документи на оренду Порохових складів (1730 р.), Вартової башти (складова комплексу Руської брами,16 ст.). Подана заявка на передачу в оренду Гончарської башти (1583 р.).

  Дані об’єкти будуть пристосовані для потреб інфраструктури туризму, а їх орендарі згідно умов договору, виконають попередні роботи для збереження і використання пам’яток.

  Виставка «Пам’ятки України» гостинно запрошує !

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-07-2017

  З 24 липня по 25 серпня поточного року у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» експонуватимуться фотографії, що перемогли у конкурсах «Вікі любить пам’ятки» та «Вікі любить землю».

  У 2016 році ГО «Вікімедіа Україна» в чергове провела українську частину масштабних фотоконкурсів, метою яких є отримання фотографій усіх пам’яток культурної та природної спадщини України під вільною ліцензією та ілюстрування ними Вікіпедії ? вільної енциклопедії, яку щодня переглядають мільйони користувачів з усього світу. У Вікісховищі було завантажено 11,5 тисяч фотографій пам’яток природи України та 36 тисяч фотографій 14 тисяч пам’яток культурної спадщини України.

  Відвідувачі виставки побачать фотографії, які отримали найвищі оцінки журі та стали переможцями у номінації «Найкраще фото конкурсу» та «Найкраще фото області». Всього 34 світлини 21 автора, серед яких як професіонали, так і аматори.

  Кам’янець-Подільський ? вже восьма зупинка мандрівної виставки. У друкованому форматі її вже побачили у Києві, Хмельницькому, Сєвєродонецьку, Лисичанську, Тернополі, Херсоні та Меджибожі. Електронні версії фотографій за всі роки конкурсу знаходяться у вільному доступі, їх можна переглянути у Вікісховищі та використовувати на умовах вільної ліцензії CCBY-SA 4.0.

  Запрошуємо відвідати виставку за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

  Виставка «Портал майбутнього»

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-07-2017

  Цитата «Архітектура – це музика в просторі, ніби застигла музика» Ф.В.Шеллінга відома не тільки митцям. Цьогоріч відкриття фестивалю оперного мистецтва та архітектурних виставок перетнулось в нашому місті, багатому на архітектурні пам’ятки та музичні таланти. Музика була живою, а проекти, хоч і студентські, та все ж справжні. Після відзначення Дня архітектури України 1 липня у виставковому залі на вул.Соборній, в конференц-залі Заповідника була представлена виставка дипломних проектів студентів Кам’янець-Подільського коледжу будівництва, архітектури і дизайну – «Портал майбутнього», яка тривала до 18 липня.

  Основна увага у проектах надається темам, що відображають комплексний благоустрій міських скверів та парку. Виконавчий комітет Кам’янець-Подільської міської ради неодноразово оголошував архітектурні конкурси на розроблення проектних пропозицій з впорядкування загальноміських зон відпочинку. Хто вболіває за красу нашого міста і цікавиться його майбутнім зможе побачити проекти дипломантів Олі Павлюк «Комплексний благоустрій скверу «Гунські криниці», Богдана Дарія «Комплексний благоустрій скверу «Молодіжний», Дмитра Гаєвського «Благоустрій західної частини площі Польський ринок», Оксани Губарєвої «Еко-ресторан з оранжереєю», Нікіти Шопіна «Сакральна споруда на просп. Грушевського», Івана Стасюка «Фруктовий бар із житлом власника» у лісопарку. Майже до кожного проекту представлена відео презентація з 3D моделлю споруд і території.

  Випускники коледжу минулих років вже працюють у проектних організаціях, а їхні роботи зможуть зазвучати в навколишньому середовищі нашого міста.

  Зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька.

  В очікуванні прем’єри опери

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-07-2017

  Весь тиждень літній дворик Заповідника дзижчав як вулик: косили траву, монтували сцену, встановлювали декорації, носили фортепіано, артисти проводили репетиції і всі очікували на прем’єру опери «Лісова пісня»… Адже позаду вже було феєричне відкриття ІІІ фестивалю оперного мистецтва та класичної музики «Опера в мініатюрі» з концертною програмою Gala Verdi за участю симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії під диригуванням італійського маестро Фердинандо Надзаро, концерт вокально-інструментальної музики «Мій рідний краю!» з українськими всесвітньо відомими музичними шедеврами, сольний концерт Ірини Разін-Кравченко «Дві сповіді» та багато інших музичних подій за якими скучили кам’янчани.

  Тридцять років цієї миті чекав композитор Микола Волинський – останній учень українського композитора А.Кос-Анатольського. Вперше почути оперу за драмою-феєрією славетної Лесі Українки випало кам’янецьким глядачам. Такий подарунок у купальський вечір зробили для нас концертмейстери Анжеліка Тернова і Анна Волинська, справжня Мавка лісова – Олена Лютаревич, закоханий Лукаш – Василь Сащук, мужній дядько Лев – Микола Губчук та весь чисельний склад талановитих оперних співаків з України та Європи. І хоч на афіші було зазначено, що опера звучатиме у концертній формі та все ж розвиток драми відбувався впродовж трьох актів. Митці грали дуже проникливо, природа сприяла відображенню хронології подій та чарівній музиці, а всі присутні поринули у предковічні волинські ліси, де живуть мавки, лісовики, русалки, потерчата…

  У фондах Заповідника назавжди залишаться побажання і враження всіх виконавців, написані на афіші, мажорну ноту на якій поставила невтомний керівник фестивалю Інга Лютаревич: «Хай живе мистецтво!».

  Зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька.

  Експозиція «Археологічна кераміка з фондів НІАЗ «Кам’янець» чекає відвідувачів

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 26-06-2017

  У Східних корпусах Руського магістрату представлена оновлена науково-музейна експозиція «Археологічна кераміка з фондів НІАЗ «Кам’янець». Експозиція поповнилась археологічними матеріалами за результатами діяльності постійно діючої експедиції Державного підприємства «Подільська археологія» та Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції ДП «НДЦ Охоронна археологічна служба України», пошуково-польових робіт Хмельницької обласної організації «Меморіал ім. В.Стуса», нагляду за земляними роботами на заповідній території за період 2015-2017 р.р.

  Керамічний матеріал систематизовано за типами - кухонний та столовий посуд, кахлі, будівельна кераміка (черепиця, плитки підлоги, цегла), люльки та фарфоро-фаянсові вироби. Керамічні матеріали представлені від трипільського часу (4-3 тис. до н.е.) до середини 20 ст.

  Мета даної експозиції: показати розвиток гончарного виробництва на території середньовічного Кам’янця; розглянути вплив інших культур на гончарне ремесло; запропонувати гіпотетичні реконструкції кам’янецької печі, посуду; сприяти збереженню пам’яток матеріальної культури; популяризувати діяльність археологічних експедицій; долучити науковців та громадськість до ознайомлення та вивчення фондових колекцій Заповідника.

  Актуальність експозиції обумовлена питанням збереження, використання та вивчення археологічних матеріалів, які виявляють під час проведення земляних робіт та досліджень на заповідних територіях.

  Запрошуємо відвідати нашу експозицію з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00 за адресою вул. П’ятницька, 9.

  Головний зберігач фондів Вільчинська О.В.

  Анонс

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-06-2017

  Очікуємо Секвенцію на літні локації.

  За роки активної співпраці з Клубом поціновувачів оперного мистецтва «Секвенція», наш НІАЗ та товариство стали добрими друзями. Ми завжди раді бачити музикантів, оперних співаків, гостей у нашому літньому дворику, адже відомо, що музичні зустрічі і в цьому сезоні будуть багаті на приємні несподіванки й зачарують кожного відвідувача.

  1 липня 2017 року за сприяння Міністерства культури України відбудеться відкриття ІІІ фестивалю оперного мистецтва та класичної музики «Опера в мініатюрі» у пам’ятці архітектури 15-19 ст. Кафедральному костелі Св.апостолів Петра і Павла о 19.00 год.

  З 2 липня всі заходи проходитимуть у дворику будинку Руського магістрату (адміністративний корпус НІАЗ) а саме: концерт вокальної та інструментальної музики «Мій рідний краю!» (час перетину культур) о 19.00 год;

  4 липня – музичний вечір «Дві сповіді» (цикл Р.Шумана «Frauenliebe und Leben», цикл М.Мінкова «Плач гітари») у виконанні Ірини Разін-Кравченко (меццо-сопрано), Вікторії Кочубей (фортепіано), Олексія Бірука (гітара) о 20.00 год.;

  6 липня – світова прем’єра опери композитора Мирослава Волинського «Лісова пісня» за драмою-феєрією Л.Українки о 19.00 год. Акторсько-виконавчий склад: Олена Лютаревич (Мавка), Олена Лапко (Русалка), Желавська Інна (Русалка польова), Ірина Разін-Кравченко (Килина), Василь Сащук (Лукаш), Микола Кузьмич (Перелесник), Микола Губчук (Дядько Лев), Войцек Елбановскі (Лісовик) та інші, концертмейстер Анжеліка Тернова та Анна Волинська, конферансьє Наталя Геплюк.

  Запрошення на заходи можна отримати у виставковій залі за адресою: вул.Соборна,29. Деталі за телефоном: 067 94 091 93.

  Зав. відділом наукової та культурно-освітньої діяльності  Л.Свінціцька.

  «Музейники зустрілись у давньому Межибожі ».

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-06-2017

  9 червня цього року працівники Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» - генеральний директор Фенцур В.В., учений секретар Рудюк Л.Й., головний зберігач фондів Вільчинська О.В. і зав. відділом науково-дослідної та культурно-освітньої діяльності Свінціцька Л.І. взяли участь у Третьому музейному форумі «Музей: Храм муз?2017», що відбувся у Державному історико-архітектурному заповіднику «Межибіж» за підтримки управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації та Західно-української спілки музеїв. У музейному форумі взяли участь біля 20 музейних закладів і установ з різних куточків України, які представили свої музейні продукти у 10 конкурсних тематичних номінаціях.

    Детальніше

  «День музеїв».

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-05-2017

  Виставка «Фортифікаційні укріплення Кам’янця».

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-04-2017

  22 квітня ц.р. о 12-00 год. в рамках відкриття туристичного сезону 2017 року Заповідник презентував в Казематній куртині Руської брами на вул.Руській,93 реекспозицію виставки «Фортифікаційні укріплення Кам’янця», підготовлену власними силами, в підготовці якої брали участь студенти Кам’янець-Подільського коледжу будівництва, архітектури та дизайну. Запрошуємо кам’янчан і гостей міста переглянути цікаві ідеї та пропозиції регенерації унікального комплексу гідротехнічних оборонних укріплень пам’ятки 16 століття.

  Виставка «Фортифікаційні оборонні укріплення Кам’янця».

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-04-2017

  Питання історії та дослідження оборонних споруд міста завжди є актуальними для істориків, архітекторів, науковців та гостей нашого міста. Однією з пріоритетних тем над якою працюють наукові співробітники Заповідника є «Виявлення, вивчення, паспортизація об’єктів культурної спадщини», серед яких значну увагу приділено  кількості фортифікаційних споруд. На території НІАЗ «Кам’янець» збережено унікальні комплекси оборонних гідротехнічних споруд Руської та Польської брам, міські мури, башти та бастіони, більшість з яких ще потребують досліджень.

  22 квітня о 12.00 год. в рамках відкриття туристичного сезону 2017року презентуємо реекспозицію виставки «Фортифікаційні оборонні укріплення Кам’янця», підготовлену  власними силами Заповідника, в підготовці якої брали участь студенти Кам’янець-Подільського коледжу будівництва, архітектури та дизайну.

  Запрошуємо всіх гостей міста, що приїхали на відкриття туристичного сезону, переглянути цікаві ідеї та пропозиції регенерації  оборонних укріплень комплексу Руської брами – пам’ятки 16 століття (вул.Руська,63).

   

  Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності Л.Свінціцька

  З Днем пам'яток історії

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-04-2017

  Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» щиро запрошує Вас взяти участь у роботі круглого столу «Історичні плани Кам’янця» з нагоди Дня пам’яток історії та культури в Україні, який відбудеться 21 квітня 2017 року о 14-00 в приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

  В рамках роботи круглого столу відбудеться відкриття виставки «Історичні плани Кам’янця-Подільського».

  Мета виставки: популяризувати історичний потенціал топографічних планів Кам’янця-Подільського XVII-XIX ст., підтвердити значення Кам’янця у загальноєвропейській традиції публікації зображень міст, засвідчити загальнокультурну цінність старовинних історичних планів.

    Детальніше

  Замковий міст

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-04-2017

  Завдяки наполяганням Заповідника Наказом Міністерства культури України від 05.04.2017 р. передбачено виділити 1 млн. 200 тис. грн. на виконання реставраційно-ремонтних робіт по ліквідації аварійного стану Замкового мосту. Роботи плануються виконати на північній стіні мосту. З цією метою Заповідник за допомогою альпіністів та власними силами виконав роботи по санітарній очистці від самосійної рослинності та впорядкуванню прилеглої території.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Кам’янець». Історія, сьогодення, перспектива

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 10-04-2017

  Міністерство культури України

  Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець»

  Шановні колеги !

  Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Круглого столу «НІАЗ «Кам’янець». Історія, сьогодення, перспектива»,  присвяченого 40-річчю з часу створення Заповідника, що відбудеться в рамках святкування Дня міста 19 травня 2017 року о 10-00 год. в приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

  Робота круглого столу планується за такими темами обговорення:

  І. Роль Заповідника в охороні культурної спадщини: теорія і практика.

  ІІ. Дослідження, археологія, реставрація та регенерація на заповідних історико-культурних територіях.

  ІІІ. Інтегрований розвиток міста-заповідника.

  Запрошуємо до участі у роботі Круглого столу представників органів охорони культурної спадщини, історико-культурних заповідників, музеїв, наукових закладів, громадських організацій, ЗМІ та зацікавлених осіб тощо.

  Свою участь просимо підтвердити до 12 травня 2017 року письмово на адресу: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область, 32300, електронною поштою niazkamenec@gmail.com або за телефоном (03849) 2-85-07, зазначивши тему свого виступу в рамках запропонованих вище напрямків (доповідь до 10-15 хвилин, повідомлення до 5 хвилин) або намір взяти участь як слухач. Також просимо повідомити необхідність замовлення готелю.

  Довідкова інформація за телефонами:

  (03849) 2 31 16 - приймальня

  050 4360891 - учений секретар Рудюк Лариса Йосипівна

  Археологічний сезон - 2017 вже на стартіі

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 03-04-2017

  30 березня у Заповіднику проведено робочу нараду представників міської влади, науковців й пам’яткоохоронців для обговорення питання підготовки і проведення археологічних досліджень на території НІАЗ «Кам’янець» в 2017 році. Були присутні перший заступник міського голови Горшунов Г.І., начальник відділу з охорони культурної спадщини міськради Чухрій О.В., генеральний директор НІАЗ «Кам’янець» Фенцур В.В., директор ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Корвін-Піотровський А.О., керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції Нечитайло П.О., доцент кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін історичного факультету К-ПНУ імені Івана Огієнка Гуцал А.Ф., професор кафедри історії України історичного факультету К-ПНУ імені Івана Огієнка Якубовський В.І. та співробітники архітектурно-археологічної експедиції ? завідувач відділу старожитностей музею-заповідника Болтанюк П.А. і старший науковий співробітник сектору археології музею-заповідника Старенький І.О.

  Під час наради обговорили широкий спектр питань щодо оформлення звітів і матеріалів археологічних досліджень за попередні роки, консервації та музеєфікації опрацьованих археологічних розкопів (особлива увага була приділена археологічному комплексу на пл. Польський ринок) та завершення розпочатих в 2016 році археологічних досліджень на ділянках Старого міста. Сформовано перелік ділянок, на яких заплановано здійснити археологічні дослідження в 2017 році. Не залишили осторонь і питання співпраці з міською організацією УТОПІК та історичним факультетом нашого університету у дослідженні археологічної спадщини Старого міста.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Робоча нарада по будівництву у Старому місті

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 28-03-2017

  23 березня цього року у Заповіднику відбулась робоча нарада з питань дотримання пам’яткоохоронного законодавства при виконанні будівельних робіт на території НІАЗ «Кам’янець», у якій прийняли участь перший заступник міського голови Горшунов Г.І., зав. відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області Шпаковський С.М., гендиректор НІАЗ «Кам’янець» Фенцур В.В., начальник відділу з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міськради Чухрій О.В., директор Департаменту містобудування та архітектури міськради Пиріжок І.В. та зав. відділом «Інспекція архітектурно-будівельного контролю в м. Кам’янець-Подільському» Свирида О.Г. За результатами обговорення проблемних питань вирішено звернутися до управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації про надання забудовникам Старого міста Приписів з вимогою розроблення і погодження в установленому порядку Історико-містобудівних обґрунтувань та до управління ДАБІ у Хмельницькій області про перевірку об’єктів будівництва, де ведуться роботи з порушенням пам’яткоохоронного законодавства.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Долучись до Години землі

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-03-2017

  У 2007 році Всесвітній фонд природи (WWF) започаткував кампанію Години землі, щоб привернути увагу до проблеми зміни клімату на планеті. 25 березня 2017 року о 20 год. 30 хв.

  Україна в черговий раз приєднається до всесвітньої екологічної акції. Окрім символічного вимкнення світла на 60 хвилин, цьогорічна кампанія запрошує всіх українців до національних парків, заповідників та інших природних об’єктів України, щоб зустріти пробудження весни, відпочити або допомогти парку на волонтерських засадах. Заповідник підтримує ініціативу Всесвітнього фонду природи і закликає всіх небайдужих до участі в заходах кампанії Година Землі 2017.

  Учений секретар Л.Рудюк

  Весняне прибирання

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-03-2017

  23 березня на загальноміський День благоустрою «Весняна толока» в рамках щорічної Всеукраїнської акції «За чисте довкілля» вийшли працівники НІАЗ «Кам’янець», які дружно прибирали і впорядковували територію пам’ятки архітектури Турецькі бастіони. Після зими прибрано сміття, побілено стовбури дерев і почищено від самосійної рослинності.

  Про археологічні дослідження на вул. Кузнечній

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 16-03-2017

  Наприкінці минулого року Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція ДП «НДЦ Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України розпочала археологічні дослідження ділянок втраченої історичної забудови по вул. Кузнечній, де за історичними відомостями розташовувались будинки, споруджені у 1850 році на місці колишньої єзуїтської бурси штабс-капітаном Федором Фаренгольцем ? батьком видатного лікаря, громадського діяча Едмунда Фаренгольца. Цікаві дані ділянки і для дослідження фортифікаційної спадщини, адже згідно історичних планів тут знаходилась батарея Св.Трійці. На сьогоднішній день археологами проведена більша частина досліджень і зроблені цікаві відкриття.

  10 березня поточного року у конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» відбувся відкритий польовий семінар «Будинок Фаренгольца : дослідження та відбудова», під час якого науковці та зацікавлена громадськість обговорили хід археологічних досліджень на ділянках відбудови по вул. Кузнечній і подальші перспективи вивчення й збереження історико-археологічної спадщини міста.

  Науковий працівник Заповідника Руслан Нагнибіда ознайомив присутніх з історією спорудження, використання та руйнації цих історичних будинків, а художник історичного музею-заповідника Дмитро Бабюк проілюстрував її фотографіями кін. ХІХ – поч. ХХ ст. і 1940-1050-х років. Наукові працівники археологічної експедиції Павло Нечитайло, Петро Болтанюк та Ігор Старенький розповіли про археологічні розкопки на даних ділянках, про особливості виявлених залишків будинків і знахідки предметів різних історичних періодів. Неочікуваним для дослідників було виявлення тут залишків земляного оборонного валу і слідів трипільського житла.

  По завершенні семінару відбулася екскурсія на ці ділянки для наочного ознайомлення зі знахідками.

  Учений секретар Л. Рудюк

  Про дослідження міських оборонних споруд

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-03-2017

  Впродовж 2016 року працівниками Заповідника вивчались історико-архівні джерела, які висвітлюють етапи становлення і розвитку міських фортифікацій. Узагальнені матеріали досліджень відображені у Переліку міських оборонних споруд м. Кам’янця-Подільського та на відповідній схемі, які містять інформацію як про існуючі пам’ятки оборонного зодчества, так і про втрачені. Там же визначені споруди, що пропонуються для подальшого наукового вивчення і взяття на державний облік як об’єкти культурної спадщини.

  Дана робота передана Департаменту містобудування та архітектури міськради для врахування при корегуванні Історико-архітектурного опорного плану міста.

  Учений секретар Л. Рудюк

  Геній українського народу

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 09-03-2017

  Цього року Україна відзначає 203 річницю з дня народження видатного українського поета, письменника та художника Тараса Григоровича Шевченка. Щороку  9-10 березня в країні проходять Шевченківські дні, які вшановують пам’ять великого поета. Творча спадщина Тараса Шевченка відома сьогодні в багатьох країнах світу завдяки його натхненній поезії. Його твори перекладено мовами різних народів, і вони стали однією із дорогоцінних перлин у скарбниці світової культури. Любов поета до України, до чудового народу, до прекрасної мови, до героїчної та трагічної історії сповнює рядки його творів.

  Свою Україну любіть,
  Любіть її… Во время люте,
  В остатню тяжкую минуту
  За неї Господа моліть.

  До Шевченківських днів в науковій бібліотеці НІАЗ «Кам’янець» присвячена тематична книжкова полиця «Геній українського народу», з матеріалами якої можуть ознайомитись усі бажаючі.

   

  Старший науковий співробітник О. Ф. Кулішова

    Детальніше

  Будинок Фаренгольца:  дослідження  та  відбудова

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 07-03-2017

  Запрошуємо Вас взяти участь у роботі відкритого польового семінару «Будинок Фаренгольца:  дослідження  та  відбудова»,  який відбудеться 10 березня 2017 року о 14-00 год. в приміщенні конференц-залу Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» за адресою: вул. П’ятницька, 9, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька область.

    Детальніше

  35 років картинній галереї

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 24-02-2017

  Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник відсвяткував 35-річчя відкриття Картинної галереї. В контексті святкування відбувся науково-творчий семінар «Мистецьке Поділля: історія та сучасність», який проходив у Галереї мистецтв 22 лютого 2017 року. Захід проходив у теплій, дружній, творчій атмосфері. Міська влада, колеги, митці, науковці, краєзнавці та творча інтелігенція міста й області прийшли привітати з ювілеєм та згадати шлях становлення культурного і мистецького осередку міста – Картинної галереї. На семінарі обговорювали питання зародження і становлення художньої освіти на Поділлі, розглядалося культурно-мистецьке життя краю та подальші перспективи його розвитку.

  Вітаємо наших колег з ювілеєм та бажаємо нових мистецьких здобутків, творчої наснаги, успіхів у реалізації майбутніх проектів !

  Головний зберігач фондів О. Вільчинська

  Привітання і вручення пам’ятного подарунку від НІАЗ «Кам’янець»

  Під час науково-творчого семінару «Мистецьке Поділля: історія та сучасність»

  До 210-річниці від дня народження Наполеона Орди

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 17-02-2017

  11 лютого 2017 року виповнилось 210 років від дня народження Наполеона Орди (1807-1883 рр.) - видатного художника, літератора, композитора, музиканта, творчість якого тісно пов’язана з Польщею, Україною, Білоруссю і Литвою.

    Детальніше

  Лекція-зустріч з учнями 5х класів НВК №1

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 14-02-2017

  У конференц-залі НІАЗ «Кам’янець» 31 січня 2017 року відбулася лекція-зустріч з учнями 5х класів НВК № 14 на тему «Історичне минуле старого Кам’янця у легендах». Подібні заходи покликані популяризувати багатющу історичну спадщину нашого міста серед учнівської молоді, виховувати почуття патріотизму та відповідальності перед майбутніми поколіннями за збереження неоціненного скарбу – пам’яті народу.

    Детальніше

  З Новим 2017 роком

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 06-01-2017

  Передача Віфлеємського вогню миру

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 26-12-2016

  22 грудня в приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» Національна скаутська організація України «Пласт» в особі Віктора Годного - станичного станиці Кам’янця-Подільського - передала колективу Заповідника Вифлеємський вогонь миру.

  Під час передачі присутніх було ознайомлено з історією Міжнародної акції «Вифлеємський вогонь миру», у якій беруть участь скаути з 25 країн Європи. Метою акції є поширення миру і злагоди разом із Вогнем, який запалюють щороку в передріздвяний час в базиліці Різдва Христового у Вифлєемі, на місці народження Ісуса Христа, та по естафеті передають у різні країни. Українські пластуни отримали вогонь від польських карцерів.

  Учений секретар - Рудюк Лариса Йосипівна

  Здобутки археологічних досліджень 2016 року

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 06-12-2016

  В зв’язку із завершенням цьогорічного етапу польових робіт 2 грудня 2016 року у приміщенні конференц-залу НІАЗ «Кам’янець» відбувся Круглий стіл «Підведення підсумків археологічних досліджень сезону 2016 р. на території НІАЗ». Його організаторами виступили Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», відділ з охорони культурної спадщини Кам’янець-Подільської міської ради, Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник і Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН. У роботі Круглого столу взяли участь представники міської влади, науковці, краєзнавці, фахівці пам’яткоохоронної сфери, творчих і громадських організацій, студенти вищих навчальних закладів тощо.

    Детальніше


    Давніші новини

   
   

  Положення про НІАЗ "Кам'янець"

   

  Фонди НІАЗ «Кам’янець»

   
    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

    Детальніше

   

  Комплектування фондових зібрань НІАЗ «Кам’янець» здійснюється більше 30-ти років, впродовж існування Заповідника. Склад музейних фондів визначається профілем діяльності НІАЗ «Кам’янець» і нараховує до 8 тис. од. зберігання основного фонду. Фонди Заповідника представлені групами – іконографічна, археологічна, фотоматеріали, документи. А

    Детальніше

   
   

  Історія НІАЗ "Кам'янець"

   

  Акція "7 чудес України"

   
   

  Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

   «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

    Детальніше

    Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні цього року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

    Детальніше

   
 •