Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Главная Контакты В избранное
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури України НІАЗ "Кам’янець", 2012р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  http://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • Відновлення Польської брами

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-04-2012 

  Польська брама

  Надбрамна башта (Ковальська №1) є пам’яткою архітектури національного значення ХІІІ–ХVІ ст. (охор. № 727/8), входить до комплексу споруд Нижньої Польської брами, перебуває у державній власності і знаходиться на балансі НІАЗ „Кам’янець“. Вивчення споруди розпочалося в 1962 р., коли в процесі дослідження руїн комплексу реставратором Євгенією Пламеницькою було виявлено засипані два нижніх яруси Надбрамної башти з передукріпленням-барбаканом. Наприкінці 1960-х рр. Є.Пламеницька розробила проект консервації цих руїн. В 1967 р. було продовжено дослідження комплексу, відкопано нижній проїзний ярус Надбрамної башти і барбакану з трьома готичними арками. Тогочасне бачення історичного вигляду Польської брами було представлено Є.Пламеницькою в науковій реконструкції, опублікований нею у журналі „Наука і суспільство“ (1966 р., № 8 ).

  Для збереження об’єкту від руйнації 1967 р. було розроблено необхідний для відкриття фінансування реставраційних робіт ескізний проект реставрації комплексу Польської брами у мінімально необхідному складі (автор Є.Пламеницька). В подальшому передбачалося продовження комплексних досліджень і розроблення повного робочого проекту реставрації. В 1967 р. робочі креслення було виконано лише по Наскельній башті та по даху Надбрамної башти. Роботи провели на поч. 1970-х рр.: Надбрамну башту накрили реставраційним дахом, відреставрували Наскельну башту, спорудили підпірний мур і сходи для спуску до комплексу, впорядкували прилеглу територію. 1977 р. було виконано невеликий обсяг проектних робіт по реставрації окремих бійниць. На цьому фінансування припинилося на 30 років. Дослідження Надбрамної башти з барбаканом не було завершено.

  У 1994 р. згорів відреставрований на Надбрамній башті дах. Для його відновлення дирекція НІАЗ „Кам’янець“ отримала дозвіл на використання проекту 1962 р., погодженого Державною службою з питань національної культурної спадщини в січні 2008 р. Втім, виконати роботи не встигли: в січні 2009 р. внаслідок тривалої дії атмосферних опадів обрушилася розшарована тріщинами північна стіна башти, яка вище першого ярусу була завтовшки 0,7 м.

  Відповідно до ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4) у березні 2009 р. спеціалізованою організацією „Науково-проектний та інформаційно-консультативний центр (НПІКЦ „Донжон“)“, що має державну ліцензію на виконання проектно-реставраційних робіт і виконує науково-дослідні та проектно-реставраційні роботи по об’єктах Старого замку та Старого міста, було виконано інженерне обстеження всього комплексу Польської брами, задокументоване актом та рекомендаціями щодо подальших робіт на пам’ятці. В акті стан Надбрамної башти (Ковальської №1) було визнано гостроаварійним, що вимагає термінового проведення першочергових протиаварійних робіт.

  Комісією з питань надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації обрушення стіни Надбрамної башти було визнано як надзвичайна подія. На виконання доручення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду України на виконання протиаварійних ремонтно-реставраційних робіт на Надбрамній башті НІАЗ підготував пакет документації, використавши наявний в архіві Заповідника проект консервації 1962 р.

  Польська брама

  Для проведення першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт на комплексі Польської брами Кабінет Міністрів України розпорядженням №1323-р від 29 жовтня 2009 р. виділив необхідні кошти Міністерству регіонального розвитку і будівництва України, у відомчому підпорядкуванні якого знаходиться НІАЗ „Кам’янець“. На виконання даного розпорядження наказом по Мінрегіонбуду затверджено Перелік витрат першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт. Замовником робіт визначено КП «Служба єдиного замовника» Кам’янець-Подільської міської ради.

  Роботи з ліквідації аварійного стану виконувалися згідно ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4) за проектною документацією на протиаварійні та реставраційні роботи, розробленою в листопаді 2009 р. НПІКЦ „Донжон“ на підставі виконаного в березні 2009 р. інженерного обстеження, матеріалів досліджень 1970-х рр., а також додаткових архітектурних досліджень, проведених в березні–жовтні 2009 р. (науковий керівник, автор проекту О.Пламеницька). Через те, що в 1970-х рр. дослідження Надбрамної башти не було завершено в повному обсязі, в процесі досліджень 2009 р. було проведено додатковий обсяг науково-дослідних робіт, які разом з матеріалами 1970-х рр. дозволили поточнити попереднє реставраційне рішення, покладене в основу ескізного проекту і внести в нього зміни на стадії розроблення робочих креслень, які є обов’язковими для замовника і підрядної організації. Згідно з методикою реставрації ескізний проект може коригуватися на всіх стадіях реставраційних робіт у разі виявлення нових даних.

  Наукове керівництво та авторський нагляд за протиаварійними і ремонтно-реставраційними роботами здійснює головний архітектор НПІКЦ „Донжон“ О.Пламеницька, технічний нагляд проведено КП „Служба єдиного замовника“ (виконавець В.Федоренко), підрядні роботи виконано спеціалізованою будівельною організацією ПП „Євробілдінг“.

  На сьогоднішній день проведено протиаварійні роботи на Надбрамній башті та Барбакані, в перебігу яких виконано першу чергу реставраційних робіт. У 2010 р. НПІКЦ „Донжон“ завершить розроблення проекту реставрації Польської брами – Надбрамної башти, Барбакану та прискельного Каземату з метою перетворення комплексу на повноцінний туристичний об’єкт.

  Оскільки Польська брама розташована на території каньйону р.Смотрич, який номінується до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, подальше її пристосування і використання як знакового туристичного об’єкту міста і одного з провідних архітектурних комплексів об’єкту номінації матиме організаційну та інформаційну підтримку з боку міської влади Кам’янця-Подільського.

 •