Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  https://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • НІАЗ » Дослідження НІАЗ "Кам'янець" » Будинок П.М. Бучинського по вул. Шевченка, 65

  Будинок П.М. Бучинського по вул. Шевченка, 65

  АвторАвтор: admin2 Опубліковано: 27-11-2012

  І.А Бабійчук - молодший науковий співробітник

         Прогулюючись вул. Шевченка, можна побачити багато цікавих та унікальних будівель кін. 19 поч. 20ст., кожен з яких має свою історію. Сама вулиця виникла однією з перших на Новому плані у 60-х роках 19 ст., та отримала назву Новобульварна, згодом Бульварна. Окрасою вулиці стали - міський парк, собор св. Олександра Невського, Міська управа, Селянський банк, Маріїнська гімназія, Пушкінський народний дім, Духовна семінарія. Невід'ємною частиною вулиці є і її житлова забудова. Чимало будинків у цій частині міста пов’язані з іменами людей, які залишили помітний слід в історії Кам’янця.

        Поблизу ботанічного саду, межуючи з будівлею профспілок, розташований двоповерховий житловий будинок за адресою вул. Шевченкка,65, що належав видатному кам’янчанину, українському зоологові, професору Петру Миколайовичу Бучинському (12.02.1852 — 18.09.1927).

  П.М. Бучинський мав за своє життя більше 45 років наукової праці, з них 35 років був професором Новоросійського (Одеського) університету, а з 1911р. жив і працював у м. Кам’янець-Подільському, де організував «Товариство Подільських природників й аматорів природи», очолив й заснував природничий музей Поділля. П. Бучинський був першим деканом фізико-математичного факультету Кам’янець-Подільського Державного українського університету, до певної міри був фундатором і першим ректором Кам’янецького Інституту народної освіти. У 1919 р. за поданням ректора університету П.М. Бучинський отримав почесне звання заслуженого професора. Його більше 30-ти наукових праць по біології були відомі не тільки в Україні, але й за кордоном.

        За інвентарною справою поч. 20 ст., яка зберігається у фондах НІАЗ «Кам’янець», ділянку по вул. Шевченка професор П.Бучинський придбав у 1911 р. по «купчей крепости», за якою Кам’янець-Подільська міська управа продала професору П. Бучинському міську ділянку «в 112 кварталі, в третій частині міста на Новому плані, що мала 314 квадратних саженів пустопорожної землі».

        Вже в 1917 р. це був оштукатурений двохповерховий, цегляний будинок, який за податковими книгами оцінюється у 5000 російських рублів. Згодом його було націоналізовано за списками, затвердженими Кам’янецькою Житловою Комісією. З проханням про повернення свого домоволодіння професор П. Бучинський звертався у різні установи міста, та марно. У приватну власність будинок було повернуто П.Бучинському, на честь 70-ти річного ювілею професора, у 1922 р. згідно постанови Президіума Камокрвиконкому про денаціоналізацію. В цьому будинку професор П. Бучинський жив та працював до самої смерті. Помер Петро Миколайович Бучинський 18 вересня 1927 року. Згідно з передсмертного бажання, його було поховано на території домоволодіння по вул. Шевченка, 69 (з часом могила була зрівняна з землею і на сьогодні жодних ознак її існування немає).

   

               За заповітом П.Бучинського, який було складено у 1925 році, вже хворим професором, цегляний двохповерховий будинок, який знаходився по вул. Шевченка,69, а також все своє майно після смерті він заповів своїй дружині Катерині Матвіївні Бучинській. Оскільки законних спадкоємців у К.Бучинської не було, після її смерті 1951 році, за судовими рішеннями, будинок перейшов у власність держави.

  Будинок професора П.М. Бучинського на сьогодні має адресу вул. Шевченка, 65 та використовується як житловий, але пам’ятної дошки про відомого земляка та вченого на будинку немає. В річницю 160-річчя від дня народження, яка виповнилась 12 лютого 2012 року, хочеться ще раз згадати та віддати пошану Петру Миколайовичу Бучинському.

   
   

  Положення про НІАЗ "Кам'янець"

   

  Фонди НІАЗ «Кам’янець»

   
    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

    Детальніше

   

  Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів. Музейний фонд Заповідника належить до державної частини Музейного фонду України, який розподіляється на основний та науково-допоміжний. На сьогодні основний фонд Заповідника формують 9 інвентарних груп - «Археологія» (А), «Архітектурні деталі» (АД), «Нумізматика» (Н), «Документи» (Д), «Негативи» (Нг), «Фотокартки» (Ф), «Іконографічні матеріали» (Ік), «Образотворче мистецтво» (ОМ), Декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ).

    Детальніше

   
   

  Історія НІАЗ "Кам'янець"

   

  Акція "7 чудес України"

   
   

  Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

   «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

    Детальніше

    Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

    Детальніше

   
 •  
 • Випадкові фрази: