Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    https://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com

  • НІАЗ » Дослідження НІАЗ "Кам'янець" » Паспортизація в НІАЗ "Кам'янець"

    Паспортизація в НІАЗ "Кам'янець"

    АвторАвтор: admin2  Опубліковано: 17-03-2012

    З метою збереження історико-культурної спадщини українського народу та забезпечення її відродження впродовж 2005-2010 років відділ наукових досліджень НІАЗ «Кам’янець» у співпраці з Управлінням реставрації та збереження історичної спадщини Міністерства регіонального розвитку і будівництва України провели паспортизацію пам’яток архітектури національного значення, що перебувають на балансі НІАЗ «Кам’янець». Нами виготовлені паспорти та облікові картки на такі об’єкти:- Ковальська башта №3(Наскельна)- Ковальська башта №2(Настінна)- Прибережна башта- Наскельна башта (Вартова)- Надбрамна башта- Напівбашта з галереєю- Казематна куртина- Башта на броді- Кравецька башта(Різницька,Слюсарська )- Башта Гончарська (Різницька)- Костел св.Михаїла- Монастир тринітарів - Дзвіниця- Здвиженська церква у Карвасарах (Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця)- Миколаївська церква (Церква Св.Миколая з дзвіницею та огорожею)- Башта (дзвіниця) вірменського костелу- Міська (Михайлівська) брама- Будинок руського магістрату- Палац Чорторийських- Вірменські склади- Будинок єзуїтського колегіуму- Порохові склади- Вірменські бастіони (Батарея Св.Терези)- Кріпосний міст (Замковий)- Житловий будинок,Польський ринок 4а,- Гідроелектростанція,Працівники заповідника не обмежують свою діяльність на обліку пам’яток, що знаходяться під наглядом нашої організації. На замовлення Управління культури, туризму і курортів Хмельницької обласної державної адміністрації НІАЗом «Кам’янець» проводиться виявлення пам'яток архітектури у Хмельницькій області, їх наукове вивчення з використанням архівних матеріалів, паспортизація, обстеження та опис. В ході роботи насамперед ми визначаємо приналежність об’єкта дослідження до категорії, фіксацію первинної та сучасної назви, поштової адреси, фіксацію функціонального призначення та використання.Проведена цікава робота по виявленню пам’яток архітектури і підготовка документації для постановки на державний облік. Запропоновано для внесення до категорії пам’яток національного значення у с.Підлісному Мукареві Дунаєвецького району Костел Св.Йосипа Обручника Пресвятої Діви Марії, датований1859-1872р.р. Компактний за своїм об’ємом і виразний за силуетом костел представляє інтерес як характерний, добре збережений зразок неоготики в архітектурі Поділля.Пам'ятка представляє інтерес як характерний зразок забудови заміської садиби з влаштуванням постачання води локально в окремому будинку.Поодиноким прикладом цивільного адміністративного будинку є Волосне правління у с.Заміхові Новоушицького району датовано кін.19ст. поч..20ст. Симетричний план, чіткий декор, вдало знайдені пропорції всієї споруди дають змогу віднести будівлю волосного правління до реєстру пам’яток місцевого значення Хмельницької області.Нововиявлені об’єкти вносимо до проекту реєстру пам’яток області.

    1.Замок (Замок князів Острозьких) ,м.Старокостянтинів
     
     
    2. Комплекс споруд оборонної башти, м.Старокостянтинів
     
       
    3. Костел Св.Йосипа Обручника Пресвятої Діви Марії , с.Підлісний Мукарів, Дунаєвецький р-н.
     
     
    4. Садиба Патона, с.Хребтіїв, Новоушицький р-н.
     
     
    5.Палац складова комплексу Садиби Пшездзецьких, смт.Чорний Острів.
       
    6. Волосне правління.
     
     
    7.Аріанська каплиця.
     

     

    • Підгот. архіт.Л.Свінціцька
    • На сьогодні НІАЗом «Кам’янець», відділом наукових досліджень опрацьовується матеріал зібраний під час відрядження у с.Тихомель, Білогірського району на монументальну пам’ятку протестанської конфесії – Аріанську каплицю, 16-18ст.. Ця споруда є унікальною пам'яткою історії та архітектури, яка не зустрічається в жодному місці України.
    • У смт. Чорному Острові Хмельницького району зберігся Палац, першої половина 19ст., що входив до комплексу Садиби Пшездзецьких. Пам'ятка представляє інтерес як характерний зразок забудови заміської садиби палацового типу 19ст. із добре збереженими інтер’єрами, декором та творами мистецтва.
    • Пропонується для внесення до категорії пам’яток місцевого значення у с.Хребтіїв Новоушицького району Садибу Патона, датовану 18ст.-першою половиною 19ст. Садиба розташована на верхньому плато гірського хребта у мальовничій місцині головним фасадом орієнтована в бік каньйону.
    • За останній рік нами виготовлено паспорт та облікову картку на пам’ятку архітектури національного значення у м.Старокостянтинові - Замок (Замок князів Острозьких), 1571р. (уточнене датування 1561-1571р.р.), охоронний№765. На краю мису, утвореному злиттям річок Ікопоті та Случ, знаходиться Замок. До наших днів збереглись: В’їзна башта (нижній рівень), Оборонні мури з боку міста, Південно-західна оборонна башта, Палац – резиденція князів, Замкова церква (Свято-Троїцька) котра є одночасно фортифікаційним укріпленням - одна з найраніших будівель та Дзвіниця. Споруди замку добре видні з південно-східного боку (від р.Случ). Замок знаходиться у візуальному просторовому зв’язку з іншою пам’яткою національного значення, котра на сьогодні нами опрацьовується - Оборонною баштою, що домінує над Старим містом. Ядром Комплексу споруд виступає семиярусна Оборонна башта-донжон, 16-18ст., охоронний №1701. До неї з північного боку прибудовано Костел (руїни),1612р..
    • - Житловий будинок та підпірні мури(по вул. Госпітальній)(уточнена назва Садиба з підпірними мурами(Будинок коменданта фортеці), вул.Вірменська,2а.
    • - Житловий будинок,Польський ринок 4б,
    • Також подаємо перелік паспортів на пам’ятки місцевого значення:
    • - Турецькі бастіони (батарея Св.Марії)
    • - Міські мури (Мури при Міській брамі (мури по вул.Замковій), Мури над Руською брамою (мури по вул.Успенській) , Мури при Польській брамі (мури по Старопоштовому узвозу)
    • - Брама Підзамецька
    • - Будинок першої російської гімназії
    • - Грот-колодязь з фундаментами житлового будинку
    • - Будинок комерційного банку (Банк комерційний)
    • - Каземат-лабораторія
    • - Міська брама
    • - Башта вірменського костелу (Башта (дзвіниця), Костел Св.Миколая(фундаменти), Брама і огорожа)
    • - Петропавлівська церква ( церква Св. апостолів Петра і Павла та огорожа з брамою)
    • - Огорожа
    • - Костел Святої Трійці
    • - Келії
    • - Костел монастиря домініканок з келіями
    • - Різницька башта(Кушнірська)
    • - Башта Казематська (Башта Казематна )
    • - Мури
    • - Прибрамна башта
    • - Прибережна башта
    • - Передукріплення (Барбакан)
    • -Руська брама з баштами та укріпленнями
    • - Передукріплення
    • - Ковальська башта №1(Надбрамна)
    • - Комплекс споруд Польської брами
     
     

    Положення про НІАЗ "Кам'янець"

     

    Фонди НІАЗ «Кам’янець»

     
     

    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

      Детальніше

     

    Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів.

      Детальніше

     
     

    Історія НІАЗ "Кам'янець"

     

    Акція "7 чудес України"

     
     

    Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

     «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

      Детальніше

      Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

      Детальніше

     
  •  
  • Випадкові фрази: