Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    https://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com

  • НІАЗ » Інформація про заповідник » 40 пам'яток архітектури, які варто побачити туристу в Кам'янці-Подільському.

    40 пам'яток архітектури, які варто побачити туристу в Кам'янці-Подільському.

    АвторАвтор: admin2  Опубліковано: 18-06-2019
     

    Руський магістрат (Будинок  Киріака),17-19 ст. – будинок, що належить війту руської громади Киріаку, а в 1658-1670 роках розташовується руський магістрат до його скасування. Сьогодні це один із зразків народного житла 17 ст. прикрашений водозливом у вигляді дракона, де розміщується адміністрація НІАЗ «Кам'янець».

     

    Будинок духовної семінарії,18-19 ст. -   учбовий корпус православної духовної семінарії в стінах якої навчались видатні діячі, такі як Михайло Достоєвський, Степан Руданський, Микола Леонтович, Анатолій Свідницький та ін. В пам’ятці архітектури зараз розташована картинна галерея.

     

    Каплиця Св. Параскевії П’ятницької – споруджена на місці вірменської церкви 14-15 ст. , яка вважалася храмом вірменських купців.

     

    Палац Чарторийського,16-19 ст. – зразок палацової архітектури Кам’янця в стилі ренесансу та бароко, що належав в 18 ст. польським магнатам Чарторийським. Тепер тут розмістилося греко-католицьке парафіяльне управління.

     

    Церква Троїцька,14 ст.  – один з найдавніших храмів Поділля споруджений за правління князів Коріатовичів.

     

    Кам’янець-Подільський комерційний банк, 19 ст. – будинок в еклектичному стилі, відкритий в Кам'янці-Подільському 1898 року. Оскільки 1909 року до Південноросійського банку добровільно приєдналися Московський міжнародний торговий і Орловський комерційний банки, то новоутворений банк назвали Об'єднаним або комерційним.

     

    Верхня Польська брама:Кушнірська вежа, 16ст. і Вітряна брама,18 ст. –влаштована польським королем Стефаном Баторієм, реставрована та розширена королем польським Станіславом Августом в 1785році. Фортифікаційна споруда,яка захищала місто з півночі.

     

    Турецькі бастіони,17 ст.. – фортифікаційна аркова споруда з чотирма прогонами, удосконалена турками для зміцнення оборонного рубежу.

     

    Нижня Польська брама,15-16 ст. - унікальна гідротехнічна оборонна споруда, яка не мала рівних в тогочасній Європі, яка сформована на основі давньоруської кам’яної стіни 13 ст.

     

    Сходи Фаренгольца – «ступанні» 19 ст., побудовані за кошти відомого кам'янецького лікаря Фаренгольца і до цього часу пішохідною артерією між Польськими фільварками та Старим містом.

     

    Комплекс кафедрального костелу Святих Апостолів  Петра та Павла,15-19 ст. – культова споруда, яка поєднує культуру двох релігій:християнської та мусульманської. Малим Вавелем Поділля називають костел Святого Петра та Павла за досконалу архітектуру, де знайшли втілення майже всі архітектурні стилі та завдяки значенню Кафедрального костелу в духовному житті краю.

     

    Перша чоловіча гімназія, 19 ст. - класична російська гімназія, що діяла в губернському місті Кам'янці-Подільському у 1833-1919 роках. Сьогодні в стінах даної пам’ятки знаходиться історичний факультет КПНУ ім.. Огієнка.

     

    Руїни Казанського собору  18 ст. - православний собор названий на честь Казанської ікони Божої Матері. Важливою подією в житті міста стало відкриття 30 січня 1890 р. в Казанському соборі давньосховища старожитностей В 1930-1931 роках храм був підірваний.

     

    Церква Св. Апостолів Петра і Павла, 16 ст. – одна із збережених триконкових церков Кам'янця. За «клирковими відомостями» церква споруджена в 1580р.

     

    Будинок Єзуїтського колегіуму 16 ст. – єдиний будинок, що зберігся з часів перебування в місті ордену Єзуїтів  та в підвалах якого вважається існував колодязь, один з трьох, що в давнину існували в центрі міста

     

    Ратуша (Польський магістрат), 15-19 ст. – домінуюча споруда старого міста, яка є найстарішою з поміж усіх ратуш, що збереглися в  Україні. Водночас вона становить цікавий приклад різностильових нашарувань на первісній готичній споруді.

     

    Вірменський (міський) колодязь, 17ст. – побудований за західно - європейськими традиціями, а павільйон  зведений архітектором Яном де Вітте в стилі бароко в 18 ст.

     

    Будинок католицької духовної семінарії, 18 ст.  – побудована на місці трьох невеличких будинків, семінарія пріснувала недовго - 11 років.

     

    Комплекс Домініканського костелу, 15-18 ст. - Перлина-поділля», як його окреслювали поети. Найпрекрасніший храм Поділля і один із перших храмів побудованих в Кам'янці-Подільському, що знаходиться в найвищій точці Старого Кам'янця. В турецький період саме тут турки побудували перший в місті фонтан.

     

    Будинок окружного суду, 19 ст. – найбільший за розмірами кам’яний будинок на площі Вірменський Ринок з простою та лаконічною архітектурою. В 1919 році – Міністерство військових справ уряду Симона Петлюри.

     

    Будинок духовної консисторії, 17 ст. – пам’ятка є приклад міської забудови. Садиба  належала графу Ф. Потоцькому, який подарував її Приказу громадської опіки. У 19-20 ст. будинок є органом церковної управи.

     

    Казематна вежа, 17-18 ст. – приземкувата вежа циліндричної форми. Споруда розташована в  середині житлового кварталу та реконструйована  архітектором Яно де Вітте.Відноситься до південних оборонних споруд , а з 18 ст. як допоміжна будівля гауптвахти.

     

    Будинок Вірменського священика, 15-18 ст. – приклад давньої забудови вірменських кварталів. Протягом декількох століть в будинку проживали вірменські священики та служителі вірменського храму.

     

    Дзвіниця Вірменського собору, 16 ст. – архітектурна домінанта вірменських кварталів, яка виконувала функцію культової та оборонної споруди.

     

    Руїни костелу Св. Миколая, 15-18 ст. – величний храм візантійської архітектури, що був центром життя вірменів, зруйнований у середині 30-х років ХХ століття.

     

    Церква Св. Миколая, 14-20 ст. – найдавніша вірменська церква міста, споруджена за кошти вірменина в 14ст.. Має елементи оборонної архітектури, товсті стіни, могутні контрфорси, вікна під самим зведенням.

     


     

     

    Дзвіниця церкви Св. Миколая, 20 ст. – розташована при вході на церковне подвір’я.

     

    Комплекс Тринітарського костелу, 18 ст. – храм в стилі бароко, кам’яний, однонефний. Таке оздоблення розкриває покликання ордену тринітарів – повернення бранців з неволі на батьківщину.

     

    Міська брама, 16-18 ст. – виникла на основі давньої вежі в 16 ст. через браму був проїзд в місто та навпаки.

     

    Мури при міській брамі, 17-18 ст. – оборонний мур з бійницями  довжиною 197 м., споруджений під керівництвом капітана артилерії Анджея Гловера.

     

    Каземат лабораторія,18 ст. – складений з незвичних для Кам’янця величезних каменів, використовувався для перевірки якості пороху, що виготовляли в порохових млинах р. Смотрич. Лабораторію відносять до найдавніших періодів кам’янецьких фортифікацій.

     

    Бастіон вірменський, 16 ст. – потужна шестигранна кам’яно-земляна споруда  висотою до 12м. з великими амбразурами. Виник в середньовічні часи на основі давніх укріплень під керівництвом військового інженера Камілуса.

     

    Замковий міст, 14-17 ст. – найдавніша інженерна споруда в Україні. Це монолітна споруда, яка з’єднує острів Старого міста з фортецею; насправді являє собою саркофаг, який приховує в середині середньовічний арковий міст.

     

    Старий замок, 12-19 ст. – головний форпост древнього міста, що звівся на стародавніх скелях. Має унікальну історію та безліч таємниць. Входить в список 7 чудес України.

     

    Брама руська, 15-18 ст. – оборонно-гідротехнічна споруда, обладнана шлюзами для підняття рівня води у р. Смотрич, що робило місто неприступним.

     

    Церква Воздвиження Чесного Хреста,18 ст. – перлина українського дерев’яного зодчества, «іграшкова» дерев’яна будівля і могутні мури замку природно злиті в єдине ціле.

     


     

     

    Казарми фортеці, 18 ст. – величезні споруди, які займають територію майже 100Х100 м.. Автор проекту казарм був польський військовий архітектор Станіслав Завадський.

     


     

     

    Церква Святого Георгія, 19 ст. – монументальна споруда збудована на місці старої дерев’яної церкви в давньоруському архітектурному стилі. Церква є окрасою мікрорайону Польські фільварки.

     


     

     

    Церква Покрови Богоридиці, 19 ст. – побудована на місці старої споруди в стилі пізнього класицизму на зразок візантійської хрестовокупольної системи. Храм знаходиться на найвищій точці мікрорайону Руські фільварки.

       

      Порохові склади розташовані в заплаві річки Смотрич, саме  на повороті. В історичній літературі існує думка, що склади були побудовані в 1730 р., чи то на місці більш ранніх чи неподалік від них.
     
     

    Положення про НІАЗ "Кам'янець"

     

    Фонди НІАЗ «Кам’янець»

     
     

    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

      Детальніше

     

    Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів.

      Детальніше

     
     

    Історія НІАЗ "Кам'янець"

     

    Акція "7 чудес України"

     
     

    Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

     «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

      Детальніше

      Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

      Детальніше

     
  •  
  • Випадкові фрази: