Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  https://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • НІАЗ » Новини Заповідника » Меморіальна дошка архітектору міста.

  Меморіальна дошка архітектору міста.

  АвторАвтор: admin2 Опубліковано: 8-11-2022

     4 листопада 2022 року, біля будинку №1 на вул. Шевченка зібралась велика кількість колег, друзів, хто був знайомий з архітектором Ізяславом Медведовським. Ізяславу Іллічу, який понад 35 років був головним архітектором міста Кам’янця-Подільського, у ці осінні дні виповнилося би 94 роки. У 2018 році за клопотання Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України депутати Кам’янець-Подільської міської ради на сесії підтримали пропозицію щодо встановлення меморіальної дошки на честь архітектора Ізяслава Ілліча Медведовського на фасаді будинку, в якому він проживав майже 40 років і з нагоди його 90-літнього ювілею з дня народження. Адміністрація НІАЗ «Кам’янець» надала методичну та організаційну допомогу у проектуванні, виготовленні меморіальної дошки і її урочистого відкриття 4 листопада.

     Делегацію Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України, що приїхали на відкриття пам’ятної дошки очолила Ірина Дунаєвська – головний архітектор Хмельницької області начальник відділу містобудування та архітектури облдержадміністрації.  Захід відкрив генеральний директор НІАЗ «Кам’янець» Василь Фенцур. Він зазначив, що Ізяслав Медведовський був ініціатором створення Державного історико-архітектурного заповідника і в роки своєї діяльності активно опікувався збереженням історико-архітектурної спадщини Старого міста.

    Ірина Михайлівна розповіла присутнім про життєвий та творчий шлях Ізяслава Медведовського, з яким вартує ознайомитись всім зацікавленим. 

    Ізяслав Ілліч Медведовський народився 8 жовтня 1928 року в селищі міського типу Летичів  в сім’ї службовця. З 1938 до 1998 року за винятком чотирьох років евакуації у роки Другої Світової війни та навчання в інституті його життєвий шлях пов’язаний з містом.           Після закінчення Харківського інституту інженерів комунального будівництва, отримавши спеціальність інженера-архітектора, Ізяслав Ілліч працював два роки (1952-1954 р. р.) старшим інженером відділу комунального господарства Кам’янець-Подільського міськвиконкому,  у 1954-му році його призначають виконуючим обов’язки головного архітектора міста, а вже через рік у 1955 році його затверджують головним архітектором міста. На цій посаді Ізяслав Ілліч пропрацював понад 35 років. Після виходу на пенсію 9 років ще працював у технічному бюро при управлінні містобудування та архітектури міськвиконкому на посаді архітектора.

     З іменем Ізяслава Ілліча Медведовського пов’язана ціла епоха у формуванні архітектурного та містобудівного комплексу міста.

  Під час перебування на посаді головного архітектора було розроблено генеральний план розвитку  міста, проекти детального  планування центральної частини міста, майданів та скверів.

     Творчо підходив до формування та розміщення житлових масивів, промислових зон, адміністративних, громадських, лікувально-оздоровчих, навчально-шкільних комплексів, інженерної інфраструктури.

     На посаді головного архітектора міста проявляв свій творчий інтелект і тактовність, віддавав свої фахові знання в розвиток архітектурно-просторового середовища міста. Було побудовано містоутворюючі об’єкти, сформовано сучасний адміністративний центр, головний майдан. Важливе значення мають рекреаційні  зони в центрі міста та вздовж річки Смотрич. Втіленням цього є парк з меморіальною зоною і Вічним вогнем пам’яті загиблим за нашу землю і Кам’янець, оздоровча зона з водним дзеркалом на вул. Князів Коріатовичів - Лесі Українки.

  До переліку об’єктів, які проектувались та будувались під керівництвом І.І.Медведовського відносять кінотеатри «Дружба», «Юність», готелі «Смотрич», «Україна», Будинок зв’язку, Міський стадіон і ряд інших об’єктів.

    Створення за участю Ізяслава Ілліча Державного історико-архітектурного заповідника дало можливість зберегти історичну частину, унікальне середньовіччя та природно-ландшафтне середовище Старого міста. У роботі головний архітектор міста завжди дотримувався золотого принципу: «Природа обдарувала такою красою місто, що твоє головне завдання – не зіпсувати цю красу».

  В кінці 80-х років місто з провінційного райцентру, в якому в 1950 році мешкало 30 тисяч жителів, перетворилось на потужний економічний,  освітній, культурний, туристичний центр західного регіону з багатогалузевою промисловістю, міцною будівельною базою, транспортними підприємствами, вищими, середніми-спеціальними, професійно-технічними навчальними закладами, розвиненою інженерною інфраструктурою, соціально-побутовими об’єктами.

     І.І.Медведовський брав активну участь у громадському житті. Протягом 20-ти  років обирався депутатом міської Ради. Він був членом Спілки архітекторів України, входив в склад  правління міського Товариства охорони пам’яток історії, архітектури  і культури.

  Після виходу на пенсію понад дев’ять років продовжував працювати у технічному бюро при управлінні містобудування і архітектури міськвиконкому на посаді архітектора.

     Ізяслав Медведовський відійшов у вічність 23 червня 2006 року в Лейпцигу на 78-му році життя.

  Ірина Дунаєвська  відмітила, що встановлення цієї меморіальної дошки в честь його імені буде  визнанням його самовідданої, високопрофесійної праці в галузі містобудування та архітектури.

     За дорученням правління обласної спілки архітекторів Головний архітектор області Ірина Дунаєвська вручила почесні грамоти автору меморіальної дошки Ангеліні Янішевській – викладачу Кам'янець-Подільського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну і співавтору меморіальної дошки Олегу Свінціцькому – завідувачу відділення архітектури та дизайну Кам'янець-Подільського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну. Пані Ірина вручила подяки тим, хто своєю участю долучився до встановлення меморіальної дошки: спонсорам Олександру Зайцю – Директору Товариства «Вектор ЛТД», Валерію Слободяну – Директору Товариств ДАН СЕРВІС», Олександру Конюшенку – Директору Товариства «РОКОР»; виконавцям робіт Леоніду Киселюку –  виконавцю роботи по встановленню пам’ятної дошки; Володимиру Ляшку – виконавцю - скульптору пам’ятної дошки; за організаційну роботу та активну участь: Петру Мілеру – головному інженеру НІАЗ «Кам’янець»; Василю Фенцуру – генеральному директору НІАЗ «Кам’янець»; за активну участь у встановленні пам’ятної дошки: Мілуді Шахубу – архітектору, члену обласної спілки архітекторів; Віктору Рудюку – заступнику голови правління обласної спілки архітекторів.

  Своїми спогадами і думками поділились з присутніми колеги-архітектори, представники міської ради та меценати виготовлення пам’ятної дошки. У пам’яті кам’янчан І.І.Медведовський був і залишиться одним із талановитих і толерантних творців зодчества, чесною, скромною, професійною, принциповою людиною, патріотом міста. Вислів Медведовського «Ми були одержимі в праці і не вимагали нагороди» став основним принципом його життя, чим заслужив велику шану і щиру вдячність кам’янчан.

     Приємно і знаменно, що сьогоднішня подія співпала з ювілеєм Національної спілки архітекторів України. На завершення Ірина Дунаєвська подякувала Віолеті Лабазюк – голові Хмельницької обласної ради, за теплі слова і відзначення почесною грамотою нашу Хмельницьку обласну організацію Національної спілки архітекторі України за багаторічну творчу діяльність та з нагоди 50-річчя утворення.

   

  Зав.відділом наукової та культурно-освітньої діяльності  Л. Свінціцька

   

   
   

  Положення про НІАЗ "Кам'янець"

   

  Фонди НІАЗ «Кам’янець»

   
   

  Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

    Детальніше

   

  Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів.

    Детальніше

   
   

  Історія НІАЗ "Кам'янець"

   

  Акція "7 чудес України"

   
   

  Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

   «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

    Детальніше

    Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

    Детальніше

   
 •  
 • Випадкові фрази: