Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
 • "Спадщина у небезпеці!"

  Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

  » Читати більше

  Контакти:

  НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
  м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

  тел.: (03849) 7-47-71
  факс.: 9-16-97
  https://niazkamenec.org.ua
  niazkamenec@gmail.com

 • НІАЗ » Реставрація » Казематна башта

  Казематна башта

  АвторАвтор: admin Опубліковано: 18-04-2012

     Казематна башта збудована в південній частині Старого міста і розміщена в другому ряду забудови південного боку Вірменської площі на перепаді двох терас. У містобудівному середовищі башта виконує роль акценту в нерегулярній розпланувальній системі. Побудована в 1783 р. на місці більш ранньої споруди (1667 р.), що входила до системи південних міських укріплень. Ймовірно реконструкція башти пов’язана з будівництвом гауптвахти, поблизу якої вона знаходилась. Пристосування башти під санітарно-технічну споруду здійснювалось за проектом Яна де Вітте. На північному фасаді прибудови з північного боку білокам’яна плита з датою “1783”.

  Казематна башта Після ремонтно-реставраційних робіт

     Башта являє собою приземкуватий циліндр діаметром 13,4 м. З північного боку до башти примикає прямокутна в плані кам’яна прибудова. З боку Вірменського ринку вежа висотою 4,5 м, а з півдня – 11 м. Перекрита конусоподібним дахом. В центрі башти – круглий в плані стовп, в котрому з нижнього засипаного ярусу проходить вентиляційний канал до самого верху. Товщина стіни башти 1,4 м. По периметру стін на однакових відстанях розміщені віконні прорізи у вигляді бійниці, що перекриті трицентровою перемичкою. Вхід у вежу здійснюється через одне з приміщень прибудови, перекритої кам’яним склепінням. Дах прибудови плоский. Північний фасад вирішений трьома нішами з лучковими перемичками. В площині північного фасаду прибудови відходить кам’яна огорожа з аналогічними нішами. Фасад вежі і прибудови завершується кам’яним карнизом. Головний вхід в споруду здійснюється через прибудову до північного фасаду від Вірменського ринку. В 1963 р. на башті виконані консерваційні роботи

  Казематна башта до ремонтно-реставраційних робіт

    В 2007 році заповідником виконано реставраційно-ремонтні роботи на пам’ятці: розчищено підвальне приміщення, влаштовано склепінчасте перекриття, гонтовий дах і пристосовано під виставково-експозиційні приміщення Заповідника.

   
   

  Положення про НІАЗ "Кам'янець"

   

  Фонди НІАЗ «Кам’янець»

   
    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

    Детальніше

   

  Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів. Музейний фонд Заповідника належить до державної частини Музейного фонду України, який розподіляється на основний та науково-допоміжний. На сьогодні основний фонд Заповідника формують 9 інвентарних груп - «Археологія» (А), «Архітектурні деталі» (АД), «Нумізматика» (Н), «Документи» (Д), «Негативи» (Нг), «Фотокартки» (Ф), «Іконографічні матеріали» (Ік), «Образотворче мистецтво» (ОМ), Декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ).

    Детальніше

   
   

  Історія НІАЗ "Кам'янець"

   

  Акція "7 чудес України"

   
   

  Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

   «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

    Детальніше

    Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

    Детальніше

   
 •  
 • Випадкові фрази: