Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від міста глибоким каньйоном р. Смотрич. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину Рада Міністрів УРСР в 1977 році оголосила його Державним історико-архітектурним заповідником, а 30.04.1998р. Указом Президента України надано статус Національного.
 
  »» Детальніше про заповідник
Головна Контакти Віртуальна
  • "Спадщина у небезпеці!"

    Розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з Заповідником будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

    » Читати більше

    Контакти:

    НІАЗ ”Кам’янець” вул. П’ятницька 9,
    м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Україна, 32301 Міністерство культури та інформаційної політики України НІАЗ "Кам’янець", 2020р.

    тел.: (03849) 7-47-71
    факс.: 9-16-97
    https://niazkamenec.org.ua
    niazkamenec@gmail.com

  • НІАЗ » Реставрація » Відновлення Польської брами

    Відновлення Польської брами

    АвторАвтор: admin  Опубліковано: 18-04-2012

    Надбрамна башта (Ковальська №1) є пам’яткою архітектури національного значення ХVІ ст. (охор. № 727/8), входить до комплексу споруд Польської брами, перебуває у державній власності і знаходиться на балансі НІАЗ „Кам’янець“. Вивчення споруди розпочалося в 1962 р., коли в процесі дослідження руїн комплексу реставратором Євгенією Пламеницькою було виявлено засипані два нижніх яруси Надбрамної башти з передукріпленням-барбаканом. Наприкінці 1960-х рр. Є.Пламеницька розробила проект консервації цих руїн. В 1967 р. було продовжено дослідження комплексу, відкопано нижній проїзний ярус Надбрамної башти і барбакану з трьома готичними арками. Тогочасне бачення історичного вигляду Польської брами було представлено Є.Пламеницькою в науковій реконструкції, опублікований нею у журналі „Наука і суспільство“ (1966 р., № 8 ).

    Для збереження об’єкту від руйнації 1967 р. було розроблено необхідний для відкриття фінансування реставраційних робіт ескізний проект реставрації комплексу Польської брами у мінімально необхідному складі (автор Є.Пламеницька). В подальшому передбачалося продовження комплексних досліджень і розроблення повного робочого проекту реставрації. В 1967 р. робочі креслення було виконано лише по Наскельній башті та по даху Надбрамної башти. Роботи провели на поч. 1970-х рр.: Надбрамну башту накрили реставраційним дахом, відреставрували Наскельну башту, спорудили підпірний мур і сходи для спуску до комплексу, впорядкували прилеглу територію. 1977 р. було виконано невеликий обсяг проектних робіт по реставрації окремих бійниць. На цьому фінансування припинилося на 30 років. Дослідження Надбрамної башти з барбаканом не було завершено.

    У 1994 р. згорів відреставрований на Надбрамній башті дах. Для його відновлення дирекція НІАЗ „Кам’янець“ отримала дозвіл на використання проекту 1962 р., погодженого Державною службою з питань національної культурної спадщини в січні 2008 р. Втім, виконати роботи не встигли: в січні 2009 р. внаслідок тривалої дії атмосферних опадів обрушилася розшарована тріщинами північна стіна башти, яка вище першого ярусу була завтовшки 0,7 м. У березні 2009 р спеціалізованою організацією „Науково-проектний та інформаційно-консультативний центр (НПІКЦ „Донжон“)“, яка мала державну ліцензію на виконання проектно-реставраційних робіт, виконує відповідно до ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4). інженерне обстеження всього комплексу Польської брами, задокументоване актом та рекомендаціями щодо подальших робіт на пам’ятці. В акті стан Надбрамної башти (Ковальської №1) було визнано гостроаварійним, що вимагає термінового проведення першочергових протиаварійних робіт.

    Комісією з питань надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації обрушення стіни Надбрамної башти було визнано як надзвичайна подія. На виконання доручення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду України на виконання протиаварійних ремонтно-реставраційних робіт на Надбрамній башті НІАЗ підготував пакет документації, використавши наявний в архіві Заповідника проект консервації 1962 р.


    Для проведення першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт на комплексі Польської брами Кабінет Міністрів України розпорядженням №1323-р від 29 жовтня 2009 р. виділив необхідні кошти Міністерству регіонального розвитку і будівництва України. На виконання даного розпорядження наказом по Мінрегіонбуду було затверджено Перелік витрат першочергових протиаварійних і ремонтно-реставраційних робіт і визначено Замовником робіт КП «Служба єдиного замовника» Кам’янець-Подільської міської ради.

    Роботи з ліквідації аварійного стану виконувалися згідно ДБН А.2.2-6-2008 (п. 2.3.4) за проектною документацією на протиаварійні та реставраційні роботи, розробленою в листопаді 2009 р. НПІКЦ „Донжон“ на підставі виконаного в березні 2009 р. інженерного обстеження, матеріалів досліджень 1970-х рр., а також додаткових архітектурних досліджень, проведених в березні–жовтні 2009 р. (науковий керівник, автор проекту О.Пламеницька). Через те, що в 1970-х рр. дослідження Надбрамної башти не було завершено в повному обсязі, в процесі досліджень 2009 р. було проведено додатковий обсяг науково-дослідних робіт, які разом з матеріалами 1970-х рр. дозволили поточнити попереднє реставраційне рішення, покладене в основу ескізного проекту і внести в нього зміни на стадії розроблення робочих креслень. Згідно з методикою реставрації ескізний проект може коригуватися на всіх стадіях реставраційних робіт у разі виявлення нових даних.

     

    Наукове керівництво та авторський нагляд за протиаварійними і ремонтно-реставраційними роботами здійснював головний архітектор НПІКЦ „Донжон“ О.Пламеницька, технічний нагляд - КП „Служба єдиного замовника“ (виконавець В.Федоренко), підрядні роботи виконано спеціалізованою будівельною організацією ПП „Євробілдінг“.

    В результаті було проведено протиаварійні роботи на Надбрамній башті та Барбакані, в перебігу яких виконано першу чергу реставраційних робіт, а НПІКЦ „Донжон“ не завершив розроблення проекту реставрації Польської брами – Надбрамної башти, Барбакану та прискельного Каземату .


    Оскільки Польська брама розташована на території каньйону р.Смотрич, подальше її пристосування і використання суттєво доповнить його ландшафт як знакового туристичного об’єкту міста.

     
     

    Положення про НІАЗ "Кам'янець"

     

    Фонди НІАЗ «Кам’янець»

     
     

    Національний історико-архітектурний заповідник «Кам'янець» (далі - Заповідник) є державним культурно-освітнім та науково-дослідним закладом історико-архітектурного спрямування, що об'єднує комплекс нерухомих і рухомих пам'яток матеріальної та духовної культури, які становлять виняткову історичну, мистецьку, художню та наукову цінність. Державна реєстрація Заповідника проведена 25.05.1993р.

      Детальніше

     

    Особливості формування фондової збірки окреслились пріоритетними напрямками діяльності Заповідника на усіх етапах його існування, а саме у сферах пам’ятко-охоронної, науково-дослідної, реставраційно-реабілітаційної, фондової, культурно-освітньої, виставково-експозиційної роботи. В Заповіднику здійснюється формування, комплектація, вивчення музейних, архівних, бібліотечних фондів.

      Детальніше

     
     

    Історія НІАЗ "Кам'янець"

     

    Акція "7 чудес України"

     
     

    Багаторічна ініціатива кам'янчан, щодо збереження історико-архітектурної спадщини Старого міста була успішно завершена 18 травня 1977 року, коли в Києві Рада Міністрів УРСР підписала постанову:

     «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Кам'янці-Подільському»

      Детальніше

      Всеукраїнська акція "7 чудес" була ініційована відомим політиком Миколою Томенком і стартувала в травні 2012 року. Тоді регіональні оргкомітети представили своїх претендентів на звання 7 чудес. З них був складений список 100 претендентів.

      Детальніше

     
  •  
  • Випадкові фрази: